Η Πυλαία βάφτηκε «κιτρινόμαυρη»!

Written By livesportsgr on Δευτέρα, 1 Φεβρουαρίου 2016 | 00:13

Loading...
Ο Άρης με... ντεμαράζ επιθετικών ριμπάουντ και τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο, θριάμβευσε στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ (69-77). Διακοπή 20 λεπτών στο φινάλε για αντικείμενο που χτύπησε τον κομισάριο.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ντέρμπι, καθώς οι «κίτρινοι» ανέτρεψαν το +10 των γηπεδούχων και με όχημα τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα με την τριπλέτα ΜακΝιλ (19π.), Γουότερς (17π.), Γουάιτ (13π.), έκανε το 2Χ2 επί του ΠΑΟΚ και παρέμεινε στο κατόπι της ΑΕΚ (ρεκόρ 11-5). Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 8-8 και παραμένει στο μέσο της βαθμολογίας.
Το φινάλε ωστόσο αμαυρώθηκε από το αντικείμενο που χτύπησε τον κομισάριο της αναμέτρηση, Σιμητόπουλο, με τους διαιτητές να αποχωρούν για τα αποδυτήρια και να επιστρέφουν μετά από 20 λεπτά και αφού είχε σχεδόν αδειάσει ολοκληρωτικά η Πυλαία, η οποία γέμισε, αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει νίκη του ΠΑΟΚ...

Ο Γουότερς ήταν ο πιο... καυτός παίκτης στο ξεκίνημα του ντέρμπι και χάρη στον οίστρο του, ο αλάνθαστος στην αρχή Άρης πήρε προβάδισμα (7-11, 3'). Η είσοδος του Σχορτσανίτη άλλαξε τα δεδομένα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι με τον Τσόχλα και τον Τέπιτς βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και με 6-0 να ανατρέψουν το 11-15 (6') σε 17-15 (7').

Η κοκορομαχία του Τσόχλα με τον Γουάιτ στο 14-15 έπαιξε το ρόλο της, καθώς ο Αμερικανός των «κίτρινων» χρεώθηκε με τρίτο φάουλ (φάουλ σφυρίχθηκε και στον Τσόχλα), ενώ ο πάγκος του Άρη δέχτηκε τεχνική ποινή. Η αναστάτωση λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων, που πήγαν στη δεύτερη περίοδο με βραχεία κεφαλή (20-19).

Το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου ανήκε στον ΠΑΟΚ, ο οποίος με τον Τσόχλα έχτισε προβάδισμα +7 (26-19, 13'), με τον Άρη να αστοχεί και στις βολές, πέραν των άλλων επιθετικών προβλημάτων του. Έτσι, η ομάδα του Μαρκόπουλου έφτασε και στο +8 με τον Σχορτσανίτη (34-26, 17'), με ΜακΝιλ και Γουότερς να κλείνουν την ψαλίδα για τους φιλοξενούμενους (35-31, 19'), πριν το 39-33 που διαμορφώθηκε από τις βολές του Βασιλειάδη (20').

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ έδειξε ικανός να... πάρει απόσταση και με τον Τέπιτς έφτασε στο +10 (43-33, 23'), αλλά ο Σχορτσανίτης φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ και αποσύρθηκε, με αποτέλεσμα ο Αρης να βρει την ευκαιρία για αντεπίθεση. Ο Γουάιτ και ο Χάγκινς βρήκαν χώρο δράσης στη ρακέτα και με επιμέρους 3-13, το 45-35 έγινε 48-48 (26:30'')! Ο Χάτσερ ήταν αυτός που με μεγάλα σουτ διατήρησε τον ΠΑΟΚ στην πρωτοπορία (54-50, 28'), αλλά ο Άρης έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ του 56-58, με τρίποντο του ΜακΝιλ, έχοντας συνολικά 12 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα!

Η τελευταία περίοδος πήγε... πόντο-πόντο ως το 34', με τον Βασιλειάδη να κάνει το 61-60, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι, αρχικά με τον ΜακΝιλ από τα 6,75μ. (61-63) και το αποφασιστικό προβάδισμα έδωσε ο Τσούπκοβιτς (62-68, 36:40'')! Ο «δικέφαλος» μείωσε προσωρινά με τον Τσόχλα (67-70, 39'), αλλά δεν είχε λύσεις ώστε να κάνει την ολική ανατροπή, με τον Γουάιτ να απαντά με τρίποντο (67-73, 39:17'') και να κρίνει ουσιαστικά το νικητή.

Το φινάλε όμως ήταν επεισοδιακό, καθώς ο Μούρτος έφυγε στον αιφνιδιασμό και ο Δέδας τον σταμάτησε αντιαθλητικά (με 8,3'' να απομένουν), με χαρτάκια και άλλα αντικείμενα να πέφτουν στο παρκέ και ένα εξ αυτών να πετυχαίνει τον κομισάριο Σιμητόπουλο! Οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια και επέστρεψαν μόνο όταν ηρέμησαν τα πνεύματα και το γήπεδο σχεδόν άδειασε. Οταν αυτό έγινε, με 20λεπτη καθυστέρηση το ντέρμπι τελείωσε, με τον Αρη να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη.

Ο MVP: Ο ΜακΝιλ ήταν η πιο σταθερή λύση του Άρη και με 19π. οδήγησε επιθετικά την ομάδα του Πρίφτη, με μεγάλα σουτ, ειδικά στο δεύτερο μέρος.

Ο Σκληρός: Ο Γουότερς ήταν εξαιρετικός, ειδικά στο πρώτο μέρος (17π.), ενώ η άνοδος του Γουάιτ στο δεύτερο 20λεπτο ήταν καθοριστική για την... επιστροφή του Άρη και την τελική επικράτηση. Ο Χάτσερ από πλευράς ΠΑΟΚ (16π.) έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά έμεινε από δυνάμεις.

Ο Αόρατος: Ο Ντούβνιακ δεν φάνηκε για τον ΠΑΟΚ, μένοντας στους 2π., στα σχεδόν 19' που αγωνίστηκε.

Ο Πεσμένος: Ο Τέπιτς ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο (9π.), αλλά τελείωσε το παιχνίδι με 11π., χωρίς σκορ από το 23'...

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77.