Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό!!

Written By livesportsgr on Τετάρτη, 20 Απριλίου 2016 | 21:13

Loading...
Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών, νίκησε τον Παναθηναϊκό με +37 (74-37) και πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στις δύο που μετέφερε από την κανονική περίοδο.
Μία «ανάσα» από τον τίτλο βρίσκεται ο Ολυμπιακός που έφτασε τη σειρά με τον Παναθηναϊκό στο 3-0 και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής. Δεύτερη πράξη στους τελικούς, την Κυριακή (24/4), στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», κυνηγάει το θάυμα του 4/4 ο Παναθηναϊκός.

Πολύ άστοχες ήταν στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, με το «φτωχό» 2-2 να παραμένει μέχρι το 4ο λεπτό. Δύο τρίποντα από τις Χαλιβέρα και Σταμάτη... ξεμπλόκαραν τον Ολυμπιακό και, από εκείνο το σημείο, το δεκάλεπτο μετατράπηκε σε μονόλογο. Ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενα λάθη, οι «ερυθρόλευκες» τα εκμεταλλεύονταν με πολυφωνία στο σκοράρισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 22-6.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους της Καλέντζου, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις για το 28-13, αλλά η εξαιρετική Μπόνη (10π., στο 14') είχε και πάλι την απάντηση (32-13). Η Ντέλβα «φορτώθηκε» γρήγορα με τρία φάουλ, την ώρα που οι γηπεδούχες συνέχιζαν να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό +21 για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη (38-17).
Με... πατημένο το γκάζι μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 (54-19). Χαλιβέρα και Μπαλτά έδωσαν συνέχεια στον... βομβαρδισμό τριπόντων (62-23, στο 27') και η πρώτη έγραψε το +41 (64-23). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-25 και η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Χωρίς ο Ολυμπιακός να αντιμετωπίσει προβλήματα και με τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί τις αναπληρωματικές παίκτριες, το παιχνίδι έληξε με σκορ 74-37.

Η MVP: Οι γηπεδούχες είχαν πολλές πρωταγωνίστριες στον τελικό. Πότε η Χαλιβέρα, πότε η Μπόνη έδιναν λύσεις στον Ολυμπιακό και αποτέλεσαν βασικούς παράγοντες στην σταδιακή διεύρυνση της διαφοράς.

Η Σκληρή: Η Σταμάτη πήρε... φωτιά στην τρίτη περίοδο και ήταν σταθερά στις διακριθείσες του Ολυμπιακού, παλεύοντας από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η Πεσμένη: Ολη η ομάδα του Παναθηναϊκού στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων για τα δεδομένα του αγώνα και, σίγουρα, οι «πράσινες» θέλουν να ξεχάσουν τη σημερινή (20/4) εμφάνισή τους, κάνοντας restart στο παιχνίδι του «Παύλος Γιαννακόπουλος».
Η Στιγμή: Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά πιο εντυπωσιακές στιγμές τους ήταν τα... ξεσπάσματα στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, με τα οποία διεύρυναν τη διαφορά και ήταν εντυπωσιακά εύστοχες από τη γραμμή του τριπόντου.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, προκαλώντας και τα παράπονα του Κώστα Παπαδόπουλου. Ετσι, οι «πράσινες» έμειναν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μακριά από τη διεκδίκηση της νίκης και δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν σε αυτήν.

Η Διαιτησία: Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα και έτσι το διαιτητικό δίδυμο δεν κλήθηκε να λάβει κρίσιμες αποφάσεις και δεν καθόρισε την έκβαση του αγώνα.

Η Εξέδρα: Δεν ήταν γεμάτο το κλειστό της Γλυφάδας. Ο κόσμος του Ολυμπιακού που έδωσε το παρών, έδωσε... παλμό από την εξέδρα και πανηγύρισε τη νίκη των «ερυθρόλευκων».